basescuPresedintele Traian Basescu a declarat sambata ca in functie de modificarile si completarile aduse Legii refrendumului in Parlament va semna sau nu decretul referitor la referendumul national pe care l-a propus la inceputul lunii. Presedintele a mai spus ca ii monitorizeaza pe politicieni si ca noua Constititutie este “constitutia unei gasti” care se considera vesnica. Declaratiile au fost facute la Vila Lac 2 unde Presedintele s-a intalnit cu membrii fondatori ai Miscarii Populare si cu se filialelor din teritoriu.

„Eu am initiat referendumul pe fondul faptului ca majoritatea parlamentara nu respecta referendumul din 2009, am speranta ca atunci cand se vor hotari sa promoveze Constitutia vor deveni realisti si vor promova un proiect care sa tina cont de acel referendum. Referendumul meu e strans legat de referendumul lor”, a declarat Presedintele la finalul intalnirii.

„Eu nu aman (referendumul), eu ii urmaresc, functie de decizia lor semnez si eu decretul. Astept sa vad cum iese legea referendumului, sunt convins ca mult mai usor iese referendumul meu cu 50% decat Constitutia lor pt ca nu este constitutia romanilor este constitutia unei gasti, unei gasti de politicieni care s-au gandit sa isi faca o Constitutie considerandu-se vesnici. Si uite ce a patit Adrian Nastase, care si el si-a facut Constitutia lui,” a mai spus Traian Basescu.

Presedintele a anuntat in 11 iunie ca va initia un nou referendum care sa repete exercitiul popular din 2009, cand romanii au votat Parlament unicameral cu 300 de parlamentari in doua situatii: „Referendumul va fi declansat dupa ce se intampla doua lucruri: primul este legat de adoptarea noii legi a referendumului si al doilea – adoptarea de catre Parlament a Constitutiei revizuite”.

Presedintele a mai precizat ca referendumul va fi declansat cel putin cu o saptamana inaintea scrutinului popular pentru Constitutie.

5 COMENTARII

  1. Da pt 300 de parlamentari ,so faceti si de 10ori poprul asta va decide ,le este teama acestor gasti ce vor sa le fie lor bine ,dupa eii POTOPUL batuti cu pietre asta merita ,si nui departe sa se intimple ,la ce scumpiri ne supun .

  2. „SANO FORTE” detergent spuma, arde pana-n maduva oaselor ! Soda caustica, DETETE, solutiile de succes impotriva parazitilor ! …si o mare economie la buget!

  3. Trebuie sa ne hotaram din timp daca vom boicota aceasta constitutie prin neparticipare sau daca sa mergem in numar mare sa le spunem : NU. Avand in vedere pragul scazut de 30 #% eu zic ca ar fi mai bine sa ne ducem si sa votam ,,NU”. Daca aceasta aberatie de constitutie va trece atunci e clar ca ne meritam soarta. Popor de mameluci.

    • Suntem asa cum suntem,dar daca dorim o viata mai decenta,acum am avea toate ‘atu”-urile …”Smekerasii”HUSL-si-au taiat singuri craca de sub picere(picioare).Noi,ce vom face,vom continua sa ne asezam „capra” si sa le facem teme temenele…?!

  4. Constitutia LOR nu trebuie sa treaca. Chiar si in cazul in care vor ceda si vor adopta vointa electoratului manifestata la referendumul din 2009, constitutia LOR tot nu trebuie sa treaca !

Comentariile sunt închise.