romania-croatia-handbal-europene-2016

Nationala feminina de handbal a Romaniei a obtinut o victorie categorica in duelul cu reprezentativa similara a Croatiei de la Campionatul European, scrie ziare.com

„Tricolorele” s-au impus cu scorul de 31-26 si au obtinut asadar calificarea in grupele principale de la turneul final.

Fetele pregatite de Ambros Martin au inceput destul de slab partida, facandu-l pe selectioner sa le spuna ca inca dorm la primul time out al jocului. Acea pauza a fost insa semnalul de trezire, echipa noastra reusind sa isi demonstreze superioritatea.

La pauza am avut un avantaj de numai doua goluri, unul corect pentru ce s-a intamplat in teren.

Partea secunda am inceput-o la fel de slab, insa Cristina Neagu si Eliza Buceschi au dat tonul revenirii si distantarii.

In poarta, a venit randul Paulei Ungureanu sa impresioneze, aceasta avad o repriza de vis, cu o multime de interventii salvatoare, dupa ce Denisa Dedu a uimit pe toata lumea cu Rusia.

In ultimele 10 minute selectionerul Ambros Martin a decis sa le ofere minute si jucatoarelor de rezerva, iar acestea nu au dezamagit, reusind sa mentina avantajul de pe tabela.

Victoria cu reprezentativa Croatiei garanteaza calificarea Romaniei in grupele principale de la Campionatul European, duelul pentru semifinale urmand a fi inceput de tricolore cu doua puncte, cele din victoria de poveste cu Rusia.

Primele meciuri din grupele principale vor avea loc duminica seara.