In cazul suspendarii, presedintele interimar poate emite decrete de gratiere individuala
USL si-a anuntat din nou intentia de a-l suspenda pe Presedintele Traian Basescu, daca acesta nu va semna decretul de numire in functia de ministru al Culturii pentru senatorul PNL Puiu Hasotti.
In cazul in care Presedintele va fi suspendat, interimatul va fi asigurat de presedintele Senatului sau de presedintele Camerei Deputatilor. Potrivit art. 98 (2) din Constitutie, presedintele interimar nu poate exercita atributiile prevazute la articolele 88 si 90, adica nu poate adresa mesaje Parlamentului cu privire la principalele probleme ale natiunii si nu poate cere poporului sa se exprime prin referendum.
In rest, toate celelalte atributii ale presedintelui pot fi exercitate de interimar, inclusiv cea de gratiere individuala, prevazuta la art. 94 litera d.
Rog pe cei interesati sa vizualizeze Forumul,sectia Politica,topicul deschis de Nightmare sub titlul:sustinatorii presedintelui Basescu ,precum și
sectiunea :La cafea,topicul Foarte important de vazut.
oameni buni ,legea confiscarii averilor ce nu pot fi explicate de unde vin,dece nu se pune in practica. se vede de la 10 poste infractorii corupti dupa averile cu care se afiseaza. ar trebui facut un cadru legislativ de catre cetateni pnt a inpinge justitia din spate pnt a ancheta anumiti infractori si atunci nu mai arata lumea catre basescu ca e dictator ,multumesc
Toata mafia psd-ista s-a dus sa sarute mana sefului la spital…Ponta, ca si Rus, printre primii, pentru a-si cere iertare ca n-a facut tot posibilul, si pentru a-l asigura ca va avea grija de copii. Mereu, Victoras saracul…
de fapt asta o coc…. impreun acu frunzagalbena..cel care fuge si el de justitie ..daca s-a dat cu dusmanul…
eee..prietenii stiu de ce..
Vanatoru,
Mult respect din partea mea, totodata iti multumesc pt comentariul tau detailat.
Da sunt la acelasi sentiment cu interesul dlui PRESEDINTE .
Comentariul meu despre Senghen privea un alt unghi.
CLOACA DE GUNOI A USL NASTASE TREBUIA SA SI FACA DATORIA PINA CA CAPAT PACAT CA A RATAT ASA TREBUIE SA PROCEDEZE TOTI MAFOITII
http://spercabasescuefericitacum.tumblr.com/
Foarte tare! Initiativa unor tineri de viitor.
Nu cred ca ar fii intelept acest lucru urmarind cu atentie in ce conditii sau desfasurat ultimile alegeri cu mite colosale care cu parere de rau au infestat si vestul tarii si care au plecat de la 500 lei cu alesi unsi in functie desi se aflau in inchisoare dar mai ales cu actiunile noii puteri legi,scenete,incalcarei ale legii plansul alaturi de un condamnat tinerea lui la un spital fara paza dar care chipurile isi executa pedeapsa cu o opozitie in degringolada nimeni si nimic nu va mai putea stapani aceasta hoarda de incompetenti
Dragilor ,
Cititi si retineti si daca vreti comentati cele ce i le-as spune dlui Presedinte daca i-as fi consilier:
Acum dupa un mare scucces al justitiei, dupa constatarea dovedita ca suntem guvernati de o gasca de impostori plagiatori et co despre care pana si un „amic” de-al dvs si anume CTP a folosit sintagma poate ca nu foarte exagerata de :debili mintali, dupa ce s-a jucat dramoleta din Zambaccian pe care unii o considera sursa de viitoare neplaceri ptr dvs si daca nu vom sti cum s-o intampinam ar putea sa fie, dar este ceva parabil, daca sti cum si ai si cu cine.
Indiferent de aceste intamplari si de ce face si Ponta in consonanta cu epitetul cu care l-a gratulat CTP, cred ca dvs ca Presedinte privind numai Constitutia si art 80 nu aveti decat trei posibilitati rationale si anume:
a) Cea mai demna, dar nu stiu exact cu ce consecinte, si care este deja scrisa de mine pe mai multe bloguri :
Incalcarea flagranta a Constitutiei ar permite Presedintelui ca ultim aparator al acesteia si in situatie de urgenta in aplicarea art 80
“ARTICOLUL 80: Rolul Preşedintelui
(1) Preşedintele României reprezintă statul român şi este garantul independenţei naţionale, al unităţii şi al integrităţii teritoriale a ţării.
(2) Preşedintele României veghează la respectarea Constituţiei şi la buna funcţionare a autorităţilor publice. În acest scop, Preşedintele exercită funcţia de mediere între puterile statului, precum şi între stat şi societate.”
Asadar, Presedintele poate folosi forta coercitiva a statului, cu mult mai mult drept decat Iliescu in 90, cand acesta a blocat intrarea regelui in tara, si astfel poate el, Presedintele, sa blocheze iesirea PM,daca iesirea acestuia se face in scopul diversionist si anticonstitutional pe care-l declara in ultima vreme.
Deci forta coercitiva a Statului poate si trebuie folosita la nevoie in apararea Constitutiei de ultimul aparator al acesteia care sunteti dvs caci nu este o problema pentru CCR analiza unei declararii parlamentare cum spun in mailul trecut
b) Il delegati dvs pe Ponta sa reprezinte in locul dvs Romania, caci aveti dreptul sa faceti asta(slabiciune dar poate si intelepciune, desi dupa plagiat este mai degraba ceva ciudat)
c) Va dati demisia cu toate consecintele neputand sau nedorind sa folositi orice mijloc pentru a impiedeca aceasta incalcare a Constitutiei si atunci in urma demisiei ar trebui sa se duca Blaga sau Ponta(treaba lor)
Ponta e singurul care mai poate salva tarisoara asta…unde s-a furat ca in codru de catre partidul fascistoid pdl
IDIOTULE,nu vrei sa te lasi mai prejos decat Ponta! Imi plagizi userul!
ESTI TU TIMISOARA CUM SUNT EU PAPA DE LA ROMA!
Dar ce poti sa-i ceri unui personaj ca tine cu un IQ sub medie.AMARATULE!…
scuze: plagiezi
Clona timisoara.Hoti prin definitie.Nu va mai satura dumnezeu!
George Laurentiu Crin Antonescu nu reprezinta PARTIDUL NATIONAL LIBERLAL. El si clica lui care s-a pus in fruntea partidului slujeste mafia comunisto securista.Asociarea lui cu fostul colonel de securitate Dan Voiculescu cu numele de cod Mircea si respectiv Felix reprezinta o grava incalcare a doctrinei liberale . Asociarea cu unul din acei securisti care l-au omorat in inchisorile comuniste pe GHEORGHE BRATIANU si fratele lui. Dan Voiculescu reprezinta trecutul odios si criminal numit comunism.Din miinile unora ca Dan voiculescu a murit si ilustru Iuliu Maniu.Ultimi descendeti ai faurii Romaniei Mari au murit in inchisorile comuniste din mainile unor neispraviti ca acesta (DAN VOICULESCU )Crin Antonescu si clica lui nu numai ca trebuie indepartati de la conducera partidului dar si exclusi . Nu aceasta e doctrina liberala si calea cea dreapta ci alta.Stimati liberali autentici TREZITIVA !Tineti minte cuvintele domnului Djuvara care a spus prostul pana nu-i si fudul nu e prost destul.Coportamentul lui Crin Antonescu lasa de dorit.Vocabular vulgar,comportament de derbedeu,lenes,chiulangiu, castiga salariu necinstit prin neprezentarea la munca ,lucru care e nedemn de un liberal si asociarea a Pardidului Naninal Liberal cu cel comunist doar cu numele schimbat e nedemn pentru un liberal.Indepartarea lui si a clicii acestuia de la condurea partidului si eventuala excludere este necesara. Iata lista cu lideri care trebuiesc din Partidul National Liberal: CRIN ANTONESCU
DINU PATRICIU
LUDOVIC ORBAN
CALIN POPESCU TARICEANU
VARUJEAN VOSGANIAN
PUIU HASSOTTII
RLU FENECHIU
IOAN GHISE
DAN RADU ROSEANU
TEODOR ANASTASIU
VICTOR PAUL DOBRE
MIHAI VOICU
TEODOR CHIUARIU
BOGDAN OLTEANU
FOSTI MEMBRI PDL si toti cei care au distrus partidul
Ponta este cel care trebuie sa plece, inainte sa faca prea mult rau. Inceputul mandatului sau e de rau augur, vom trece prin cea mai neagra perioada politica postdecembrista, mai dificila chiar ca a lui 4-Case.
PLAGIATORUL COPY LOT ar putea pierde titlu de doctor deoarece este cercetat de o comisie din strainatate si una de la UNIVERSITATE BUCURESTI asa ca to nu scapa. DEMISIA PLAGIATORULE COPY LOT PONTA ! DEMISIA ! DEMISIA HOTULE SI MINCINOSULE. USL pardit de comunisti hoti si corupti
Suspendarea presedintelui Romaniei este echivalentul cu incalcarea SUVERANITATII POPORULUI ROMAN ARTICOLUL 2 DIN CONSTITUTIA ROMANIEI LUCRU CEL MAI GRAV DIN PARTEA POLITICIENILOR CARE REGURG LA ASEMENEA FAPTE.IAR ASEMENEA FAPTE SANT DE NATURA PENALA DEOARECE E ECHIVALENTUL CU O LOVITURA DE STAT LA CARE PARLAMENTARII NU AU NICI UN FEL DE IMUNITATE.Asa ca dragi romani nu va lasati pacaliti de politiciieni corupti din USL. Asa ca a venit timpul ca romanii sa iasa in strada si sa-i sanctineze pe politicieni corupti din USL pentru nerspectarea vointei poporului inclusiv rezultatul la refendum si sa-si apere dreptrile redobandite la revolutie.Rezultatul referndumului validat este OBLIGATORIU si nu consultativ.Politicienii corupti va mint COSTITUTIA ROMANIEI NU ESTE INTERPRETABILA .Ce s-ar intampla daca intr-o alta tara democratica nu s-ar respecta vointa poporului.Pai daca nu stiti va spune o persoana din diaspora ar iesi lumea in strada si ar fi demis intreg guvernul si s-ar fi dizolvat parlamentul.Vointa poporului este sfanta.
Repet:
Excelent Matroz, ca doar nu e barca ta cutie postala sau registratura de angajamente de pionieri.
Locul declaratiei pe proprie raspundere a lui Hasoti este la registratura Guvernului si continutul a fost anuntat public Hasoti spune ca nu a plagiat
Deci acestea sunt acte opozabile tertilor si creeaza raspundere juridica.
Asadar de acum matrozul ii poate recolta juramantul.
Si bai neispravitelor dupa ce jurati in fata Marinarului, nici nu s-a uscat bine cerneala semnaturii voastre si incepeti cu insultele, nemernici ordinari ce sunteti.
Adevarate „caractere”:D
Crinela,MARIONETĂ fleşcăită !
Astăzi ESTE 22 IUNIE !!!
Cum e posibil să conduci partidul NAŢIONAL liberal şi SĂ TE PREFACI CĂ UIŢI ce MOMENT DE GRAŢIE sărbătorim astăzi?
Dar ce mai e „NAŢIONAL” la PNL???
AXA Bucureşti-MOSCOVA-Beijing???
Sau CĂREI NAŢIUNI îi slujeşte PNL???
Iată de ce ASTĂZI 22 IUNIE 2012 s-a lăsat UITAREA IMPUSĂ de USL-KGB.
CENZURĂ TOTALĂ pe TELEVIZIUNILE RUSEŞTI în limba română WC3-iRealitatea-RTV-TVR!
22 IUNIE 1941
ORDINUL DE LUPTĂ al Mareşalului MARTIR ION Antonescu:
Ostaşi, Vă ordon: Treceţi Prutul!
Sdrobiţi vrăjmaşii din răsărit şi miazănoapte.
Desrobiţi din jugul roşu al bolşevismului pe FRAŢII NOŞTRI cotropiţi.
Reîmpliniţi în trupul ţării glia străbună a Basarabilor şi codrii voevodali ai Bucovinei, ogoarele şi plaiurile voastre.
Ostaşi,
Plecaţi azi pe drumul biruinţelor lui Ştefan cel Mare ca să cuprindeţi cu jertfa voastră ceea ce au supus strămoşii noştri cu lupta lor.
Înainte.
Fiţi mândri că veacurile ne-au lăsat aci straja dreptăţii şi zid de cetate creştină. Fiţi vrednici de trecutul românesc.
Ostaşi,
Înainte. Să luptaţi pentru gloria Neamului.
Să muriţi pentru vatra părinţilor şi a copiilor voştri.
Să cinstiţi prin vitejia voastră amintirea lui Mihai Vodă şi a lui Ştefan cel Mare, a martirilor şi eroilor căzuţi în pământul veşniciei noastre cu gândul ţintă la Dumnezeu.
Să luptaţi pentru desrobirea FRAŢILOR NOŞTRI, a Basarabiei şi Bucovinei, pentru cinstirea bisericilor, a vieţii şi a căminurilor batjocorite de păgâni cotropitori.
Să luptaţi pentru a ne răzbuna umilirea şi nedreptatea.
V-o cere Neamul, Regele şi Generalul Vostru.
Ostaşi,
Izbânda va fi a noastră. La luptă.
Cu Dumnezeu înainte!
General Ion Antonescu 22 iunie 1941”
Vanatoru,te citesc cu mare interes.Comentariile tale au mesaj f clar. 🙂
Asa vrea Felix, si l-a pus pe Tzacanici sa se dezlantuie.
icacalin,22/06/2012 20:19
„Daca ne-ar accepta in SENGHEN ne-am bucura cu toti insa buba este ca se sustine coruptia.
Eeeh, si nu au dreptate cand spun ca nu suntem pregatiti ?”
NU.
ŞANTAJUL Schengen NU are nici o legătură cu corupţia din vămi.
ADEVĂRUL ASCUNS şi care NU poate fi devoalat nici măcar de Preşedintele Băsescu este cu totul altul.
ŞANTAJUL Schengen este fabricat de SLUGILE RUSIEI Franţa şi Germania LA ORDINELE Moscovei.
„Schengen sau BASARABIA Băsescule!” i-a spus PAPAGALUL francez Sarkozy.
Dar SLUGILE RUSIEI nu şi-au închipuit că Preşedintele Băsescu NU VA ABANDONA NICIODATĂ Basarabia în ghearele Călăilor OCUPANŢI RUŞI!
SPAŢIUL SCHENGEN SAU BASARABIA
MIHAI CIUBOTARU
„Anul 2011 şi de acum încolo pentru totdeauna, România va trebui să poarte capul sus.
Va trebui să trateze toate problemele sale cu demnitate, va trebui să apere demnitatea românilor oriunde nu s-ar afla aceştia, iar în jurul României trăieşte o mare de români, români trăiesc şi limba română este vorbită în România, Republica Moldova,Ucraina, Serbia, Ungaria, Canada, Israel, Italia, Germania, Rusia, Spania, Statele Unite, Kazahstan, Timoc (Serbia), Voivodina (Serbia), Australia. Cred că a venit timpul ca Statul Român să apere cu principialitate interesele românilor de pretutindeni. De ce Franţa îşi poate permite să instituie Comunitatea Francofonă pentru a apăra limba franceză şi a acorda drepturi francofonilor la diverse nivele, iar Poporul Român care este un popor vechi în Europa nu trebuie să aibă un cuvânt de spus aparte referitor la multitudinea de probleme ale Europei şi ale românilor de pretutindeni.
Iată că tema spaţiul Schengen este cel mai perfect prilej de a demonstra că românii sunt un popor unit şi solidar.
De la începuturile sale, poporul român a pus preţ pe libertate şi neatârnarea sa. Chiar şi în perioada când Europa de Est a fost sub influenţa URSS, România s-a aflat în opoziţie faţă de Moscova în multe probleme, şi eu sper că România, astăzi fiind membră a UE, va avea demnitatea unui stat independent şi a unui popor suveran, înzestrat cu înţelepciune, cu înţelepciune divină. Este vorba de românii de pretutindeni şi la acest capitol toate partidele politice trebuie să facă front comun în repoziţionarea României în politica europeană.
R. Moldova de astăzi, Basarabia , răpită în 1812 de Rusia ţaristă, apoi de URSS în 1940 şi 1944, iată că a rezistat în faţa Imperiului Răului. Basarabia n-a murit, inima ei mai bate.
[…..]
Desigur unor state europene, precum Ungaria, Ucraina, Bulgaria nu le convine acest lucru, dar România trebuie să fie consecventă şi să acţionete pe toate căile în sprijinul nostru. “
( N.Negru – Ce face o televiziune “liberă” din om)
Este un moment istoric când clasa politică română şi preşedintele Băsescu trebuie să manifeste curaj şi demnitate naţională şi în primul rând să decreteze recunoaşterea automată a cetăţeniei locuitorilor din Basarabia!
Moldovenii sunt români şi punctum !
Şi atunci, de ce toţi moldovenii să nu fie şi cetăţeni români!
Urmează apoi de realizat un spaţiu economic comun, de ajutat multilateral românii de peste Prut, de ajutat la constituirea unui spaţiu juridic, ştiinţific, cultural, spiritual-creştin comun, de asigurat libera circulaţie a capitalului, forţei de muncă, a ideilor şi presei de orice fel.
Odată înfăptuite cele de mai sus,
în 2012 , se va putea realiza Reunirea politică şi administartivă a Basarabiei ( R. Moldova) cu România.
Dorim să amintim Uniunii Europene că în 1939 s-a produs o apropiere între Uniunea Sovietică şi cel de-al treilei Reich; toate acestea au dus la izolarea internaţională a României. Pactul Ribentropp-Molotov (23 august 1939), stipula intr-un protocol secret interesele sovietice în statele baltice, estul Poloniei, precum şi in Basarabia, apoi în ciuda eforturilor umane şi economice, pe care România le făcuse pentru cauza Naţunilor Unite timp de nouă luni, Tratatul de Pace de la Paris (10 februarie 1947), nega României statutul de co-beligerant şi o obliga să plăteasca o imensă despăgubire de război; dar, Tratatul recunoştea retrocedarea teritoriilor din nord-estul Transilvaniei la România, în timp ce Basarabia şi nordul Bucovinei ramâneau anexate la URSS. Astăzi este de datoria Uniunii Europene să facă dreptate românilor basarabeni. E nevoie de a pune tranşant destinul R. Moldova în faţa Uniunii Europene şi de a clarifica cum stau lucrurile în privinţa relaţiei România-Moldova şi al dreptului istoric al basarabenilor la cetăţenia română. România a fost impusă prin forţă să i să anexeze Basarabia în 1939, pe urmă în 1947, va impune Uniunea Europeană României în 2011 să rămână Basarabia în afara hotarelor ei istorice ? Aşadar, se creează în prezent bazele unei noi arhitecturi politice europene care să aibă în epicentru interesul naţional pornind de la problema Schengen şi de la problema Republica Moldova.
UNIREA BASARABIEI CU ROMÂNIA ESTE DATORIA SACRĂ A NAŢIUNII ROMÂNE.
Adevărata istorie o fac marile caractere şi marii viteji ai neamului. Într-un ceas bun, Românie !
BĂSESCU:
„POLITICIENI EUROPENI ÎMI REPROŞEAZĂ, PRINTRE DINŢI, RELAŢIA CU REPUBLICA MOLDOVA”
Preşedintele Traian Băsescu a declarat în seara zilei de ieri, 6 ianuarie 2011, la TVR, că unii politicieni europeni îi reproşează “printre dinţi” relaţia României cu RM, prin prisma acordării cetăţeniei tinerilor basarabeni.
“Vreau să clarificăm şi acest lucru, pentru că i-am văzut chiar pe politicienii români dând dreptate”, a spus Băsescu, prezentând date ale Eurostat din anul 2008.
Astfel, potrivit preşedintelui român, în 2008, România a acordat cetăţenie la 5 585 de persoane, “preponderent cetăţenilor moldoveni”, însă alte state europene, unele chiar cu o populaţie mai mică decât a României, au acordat cetăţenie unui număr mult mai mare de persoane. Astfel, spune Băsescu, criticile aduse nu sunt deloc susţinute.
“Să luăm Franţa, 137 320 (de persoane – n.r.). Dacă socotim elementar, Franţa are 60 de milioane de cetăţeni, noi (România – n.r.) – 20 de milioane. Raportul, uitaţi-vă, 5 mii la 137 mii. Nu se susţine această abordare de către nimeni”, a spus Băsescu, citat de Newsin.
El a mai dat exemplul Olandei, care are aproximativ jumătate din populaţia României şi a acordat 28 mii de cetăţenii, iar Portugalia – 22 mii. Un alt exemplu oferit de şeful statului român a fost Austria, tot cu o populaţie mai mică decât a României, care a acordat cetăţenie la 10 268 de persoane.
Amintim că presa occidentală a criticat de mai multe ori în ultima perioadă politica României faţă de RM.
În iulie anul trecut, jurnaliştii germani i-au reproşat lui Traian Băsescu că a mărit numărul de paşapoarte româneşti care le sunt acordate cetăţenilor din Republica Moldova. Astfel, moldovenii vor ajunge “pe uşa din spate” în paradisul economic al Uniunii Europene, a comentat pagina online a revistei Der Spiegel.
Preşedintele Traian Băsescu „păcăleşte“ Uniunea Europeană, acordându-le paşapoarte româneşti la sute de mii de moldoveni care vor putea circula liber în spaţiul UE, a scris publicaţia italiană Il Giornale, notând că, fără să ştie,
UE are neoficial 28 de state membre.
În context, jurnaliştii francezi scriu că aderarea României la spaţiul Schengen ar putea întârzia, deoarece Uniunea Europeană se teme de un val major de imigrare din Moldova.
Ei invocă declaraţia din primăvară a lui Traian Băsescu în care acesta anunţa că intenţionează să naturalizeze 10 mii de cetăţeni moldoveni pe lună. “De atunci”, scrie ediţia electronică a publicaţiei franceze L’Express, “cererile de redobândire a cetăţeniei române s-au multiplicat. Per total 74 073 de cereri în 2010, timp ce în 2009 au fost depuse 3900. De altfel România a deschis în acest an încă două consulate în Republica Moldova”.
http://basarabialiterara.com.md/?p=6625
Vinatoru,Traian Basescu are un curaj iesit din comun,pentru a isi apara TARA!Are demnitate si onoare in determinarea valorilor romanesti dar si in dezavuarea imposturii!
Excelent Matroz, ca doar nu e barca ta cutie postala sau registratura de angajamente de pionieri.
Locul declaratiei pe proprie raspundere a lui Hasoti este la registratura Guvernului si continutul a fost anuntat public Hasoti spune ca nu a plagiat
Deci acestea sunt acte opozabile tertilor si creeaza raspundere juridica.
Asadar de acum matrozul ii poate recolta juramantul.
Si bai neispravitelor dupa ce jurati in fata Marinarului, nici nu s-a uscat bine cerneala semnaturii voastre si incepeti cu insultele, nemernici ordinari ce sunteti.
Daca ne-ar accepta in SENGHEN ne-am bucura cu toti insa buba este ca se sustine coruptia.
Eeeh, si nu au dreptate cand spun ca nu suntem pregatiti ?
Cred din tot sufletul ca Dne, Dne poate sa spuna STOP ! Are el metodele lui de ai face sa inteleaga ca nu mai suntem bataie de joc.
Inaite era un banc cu Bula, care inainte de a muri s-a facut membru de partid, ca sa moara unul de-al lor. Daca se facea pedelist dupa condamnarea definitiva, sinuciderea ar fi avut logica. De acum inainte se pare ca PSD va avea o noua categorie de membri, neliberi si care probabil nu vor plati cotizatia din lipsa veniturilor.
sa ne aducem aminte domne ce vremuri pe timpu lu fularelu fara frica
http://www.paginademedia.ro/2012/06/jurnalul-tvr-al-premierului-adrian-nastase-stirile-tvr-in-vremea-lui-valentin-nicolau/
Astia sunt asa de batuti in cap incit nu realizeaza ca Basescu a facut misto de ei cu respectiva cerere.O zi buna !
Gasca stacojie KGB-ista a urii, minciunii, dezinformarii, hotiei, si banditismului, nu mai are nici o intentie de a respecta vreo regula a democratiei, a legislatiei, sau a constitutiei …
SINGURUL LUCRU CARE CONTEAZA PENTRU EI: CA SUNT “LA PUTERE” SI FAC CE VOR “MUSHKII” LOR!!!
In disperare de cauza, actiunile lor nu mai au nevoie de nici o acoperire legala sau morala: FARA NICI O JENA, SI IN DISPRETUL ORICAROR INSTANTE MORALE NATIONALE SI INTERNATIONALE:
– EI MINT,
– EI PLAGIAZA,
– EI FURA,
– EI SE ASOCIAZA IN ILEGALITATI,
– INLOCUIESC TOATE PERSOANELE DIN POSTURILE CHEIE CU OAMENII LOR,
– FAVORIZEAZA INFRACTORII, SI II VICTIMIZEAZA,
– EI PUN PANA SI ORGANELE STATULUI IN SLUJBA INFRACTORILOR, INSCENAND CHIAR “SINUCIDEREA” DETINUTULUI NASTASE, PENTRU A-L VICTIMIZA SI A-L AJUTA SA SCAPE DE CONDAMNARE,
– II PUNE “CONDAMNATULUI DE LUX” NASTASE LA DISPOZITIE UN INTREG ETAJ DE SPITAL, CU PERSONAL MEDICAL CU TOT, IN DISPRETUL LEGILOR SI INSTANTELOR DE JUDECATA,
– PERMIT ORGANIZAREA DE “MOMENTE ARTISTICE” IN CINSTEA “VICTIMEI JUSTITIEI”, IL VIZITEAZA SI II RIDICA OSANALE TOT “ALIOTMANUL STACOJIU” AL GUVERNARII PONTA,
– PRESEDINTELE ALES DE MAJORITATEA ROMANILOR PENTRU UN MANDAT DE 5 ANI ESTE BATJOCORIT, SI AMENINTAT CU SUSPENDAREA LA BUNUL LOR PLAC, FARA NICI UN SUPORT CONSTITUTIONAL,
– …
– MA INTREB DACA NU CUMVA SUNT IN STARE SI DE CRIMA, ATENTAT, PUCI, GENOCID, ETC, CA SA ISI ATINGA SCOPURILE CU ORICE PRET … si tare mi-este frica sa nu am dreptate, cand ma tem!!!
Natiune romana, scutura-ti ceata de pe creier, ca astia iti pregatesc cele mai negre vremuri pe care le-ai trait vreodata … calca peste lege, peste morala, peste cadavre, peste orice … 🙁
Ati uitat cand parintii, bunicii si profesorii astora ne-au impus in toate scolile limba rusa ca limba obligatorie??? … ca ne-au ucis o data toti intelectualii tarii si ne-au indobitocit prin munca fortata la canal si prin gulaguri comuniste … SA NU AJUNGEM SA REGRETAM PANA SI VREMURILE ALEA, POPOR ROMAN!!! … TREZITI-VA!!! … DESTEAPTA-TE ROMANE!!!
P.S. Scuze ca am pus aceeasi postare de doua ori, dar as pune-o si de o suta, de o mie de ori, daca as sti ca astfel aduc la realitate constiintele amortite ale romanilor …
eu iti dau 1000 plus 😆 sandukan ptr.cele comentate,felicitari!
seara linistita!
Nu este nimic de facut, am demonstrat caci sintem un popor de creiere stricate si tradatori din totdeauna.
Presedintele interimar va fi Vasile Blaga in acest caz. Cine crede ca Vasile Blaga il va gratia pe Bombonel ???
Bau! Bau! 😉 d_monk.
De ce toata nebunia? Pantru ca berbecul a crescut prea mare si acum le vine greu sa-l sacrifice.
http://conco.ro/berbecul-a-crescut-prea-mare-si-le-vine-greu-sa-l-sacrifice/
Se supara cineva daca spun ca mi-e greata, scarba si lehamite de flic-flacurile USL-iste.
https://plus.google.com/105606984756053021241/posts/FQjZRg12pU4
subscriu tracule,mi-ai luat-o de pe limba 😆 cum se spune pe romaneste 😆 miltzumesc!
x
Naşule, ce spui de următoarea ipoteză:Haideţi să admitem motivaţia avocaţilor lui Năstase cum că nu ar exista probe directe care să-l acuze în acest caz.Atunci există probe directe (materiale electorale) asupra staff-ului de campanie a acestuia de la data respectivă.Avànd în vedere că din acel staff făceau parte toţi greii psd-ului în frunte cu Hrebenciuc,aceştia ar fi trebuit să răspundă.Practic trebuiau condamnaţi aproape toată floarea psd-ului cu pedepse cel puţin egale, dacă nu mai mari, cu a celorlalţi condamnaţi în acest caz (Jianu…)
Conform acestei logici, mai mult de jumătate din greii psd-ului trebuiau să fie acum la răcoare (sau cu fular).
Oare nu de aici intervine oare mobilizarea aceasta fără scrupule a psd?
Cei aprox. 900 martori, sunt dovezile. Lor li s-a cerut obligatoriu banii, pentru Trofeul calitatii, acestia insa n-au vrut sa taca, bine au facut, ca li s-a luat banii cu forta, au fost jefuiti.
Florin.Cine este in cunostinta de cauza cu un rechizitoriu ce include probe de aproape 180 de pagini,dovezi materiale si declaratii de martor se dovedeste a fi mincinos cu buna stiinta.Adica complicii pedepsiti la 6-7 ani inchisoare au facut ce au facut pentru ca asa au vrut ei?Si-au dorit sa fure din banii statului cca 63 de miliarde de lei,sa falsifice documente,sa aloce banii unei campanii electorale pro Nastase,si el sa nu fie implicat?Sa nu stie?de risul curcilor…cum se poate minti cu atita seninatate,dar si cu nerusinare..
Tonul lui Crin este unul cu care se adreseaza unui aurolac din metrou cand ii cerseste un ban.
Nu inteleg de ce Basescu TREBUIE sa execute ordinele lui Crin.
Chiar asa, 60 la suta dintre romani sunt spalati pe neuroni si ii vor satisface pofta lui Crin.
Chiar asa romanii au ramas indiferenti la atacurile grosolane impotriva actului de justitie, impotriva culturii, impotriva scolii?
Chiar asa doar acei cativa lei pe care i-au primit la pensie sunt suficienti sa isi vanda viitorul?
Oricum reintregirile alea sunt impozabile. Nu se mai vorbeste ca din banii pe care ii promesc USL ul le mai ia impozit.
Chiar asa romanii sunt indiferenti la halul in care s-a crescut cursul euro imediat dupa venirea USL care moare de grija lor?
USL nu stie CONSTITUTIA ,ca de obicei .
presedintele poate refuza o nominalizare si se poate informa despre acel viitor ministru .
dar in Romania ,USL n-are nici o treaba cu Legile ,institutiile Statului si Constitutie .
bine ca fac atata tragedie televizata pentru un INFRACTOR DE DREPT COMUN ,CORUPT SI HOT .
de pe pe Hotnews :
“Maine, sambata la ora 18 va asteptam in piata Universitatii pentru a protesta impotriva acestor hoti din USL si infractori cu tupeu fantastic, atentie, nu se ofera nici un ban… spre deosebire de cei din iarna. LA PUSCARIE CU EI, VA ASTEPTAM MAINE SEARA LA ORA 18 ”
si apoi:
“Vizitati Opozitia Civica pe Facebook. Este un spatiu unde cetatenii se pot incuraja si organiza in privinta organizarii de proteste. Momentan avem un spread spre 750 de persoane la o saptamana de la infiintare.”
MERGEM NU SE PUNE ALTFEL PROBLEMA.
SA AUZIM NUMAI DE BINE LUME BUNA.
Si eu voi fi acolo sa stiu de bine ca mor de tensiune pe caldura asta.
@antoaneta.
Bravo. Reprezinta -ma si pe mine pt.ca nu sunt din Bucuresti.
Si sti ca as avea de ce sa protestez,nu ca „ametitii” aia de ieri de la spital(care parca il plangeau pe Kim ir sen).
In anii aia 2000-2004 ,in timp ce infractorul Nastase jefuia tara,eu ca simplu cetatean (,dar demn),am mancat paine cu ulei si sare ,ca sa pot sa-mi intretin fata ,sa-i dau meditatii etc.Aveam si eu probleme de sanatate dar Bombo ,nu a fost uman,a furat impreuna cu gasca lui de mafioti,si acum de ce as fi eu atat de implicata emotional in dramoleta lui.
Nu uitati sa ,strigati si”DEMISIA PONTA’,pt. ca acest subiect a cam trecut in plan secund.
Sanatate,curaj si demnitate tuturor celor ,care veti face asta.
Gasiti aici peste 7 mii de oameni care vor ce vreti si voi. Grupul se numeste Initiativa Civica de Centru Dreapta http://www.facebook.com/groups/centru.dreapta
Sunt la 500 km, dar cu gandul sunt alaturi de cei care sunt „barbati” adevarati. Cum este cu putinta sa ne lasam condusi de hoti, mafioti, oameni fara caracter, chiar prosti (ma gandesc la pontacrin) fara sa protestam?
jos cu coruptii nenorociti care 25 de ani neau supt ca capusele ,le e frica ca trebuie sa dea explicatie. legea trebuie sa fie pnt toti la fel. va venii o zi cand amaratii vor intra peste ei in casa si ii vor linsa
„USL nu stie CONSTITUTIA ,ca de obicei”
Atunci spune tu art. din Constitutzie unde scrie ca „presedintele poate refuza o nominalizare si se poate informa despre acel viitor ministru”.
Ashtept raspuns.
„Dreptul președintelui României de a verifica corespunderea candidatului cu funcția de ministru are ca temei legal Decizia 356 din 2007 a Curții Constituționale a României. Decizia prevede următoarele: „Aceste audieri privesc corespunderea pentru funcţie a candidaţilor propuşi de primul-ministru privitor la pregătirea generală, pregătirea în specialitatea domeniului, experienţa în materie, instruirea şi aptitudinile pentru funcţia în domeniu, *reputaţia neştirbită şi moralitatea*, condiţii necesare şi indispensabile funcţiei de ministru. (…) Procedurile realizate de comisiile permanente parlamentare privind corespunderea candidatului pentru funcţia propusă, în cazurile alin. (1) şi (3) trebuie avute în vedere de Preşedintele României în cazul remanierii guvernamentale prevăzută de alin. (2) al aceluiaşi Art. 85 şi pe aceste temeiuri Preşedintele României are îndreptăţirea de a verifica corespunderea candidatului pentru funcţia propusă, în raport de aceleaşi condiţionări-criterii menţionate anterior, şi poate solicita motivat o altă propunere din partea primului-ministru.”.
Adrian.Habar nu ai de legile in vigoare si de rigoarea Constitutiei.Ca si majoritatea parlamentarilor,cei care SE FAC ca nu stiu cum incalca iar si iar Constitutia.De ce nu are habar Crin Antonescu de aceasta decizie a CurtiiConstitutionale,cind precedentul(Norica Nicolai) a fost in curtea PNL?Sau face pe prostul ignorind existenta acestei decizii,sau e chiar prost si fara tinere de minte.
Probabil că Preşdintele va semna decretul de numire. A semnat el şi decretul prin care Tăricianu i-a dat afară pe miniştri pdl.Aşa că nu vă grăbiţi băieţi cu suspendarea.