Zeci de bucureșteni s-au strâns și în această seară în Piața Victoriei din Capitală, pentru a-și exprima nemulțumirile față de premierul Victor Ponta și președintele interimar Crin Antonescu, cărora le cer demisiile.
Protestatarii scandează numele preşedintelui Traian Băsescu şi cer demisia guvernului, prin scandări ca „USL, nu uita asta nu e tara ta!”, „Guvern mincinos, jos, jos, jos!”. Manifestanţii poartă pancarte cu mesaje de genul: „Traiane, scapă-ne de bolşevici!”, „We love you, Băse!”, „Ponta, demisia!” şi „Mr. Ponta: Copy-Paste «DEMOCRAY»”.
„Suntem aici încă de la suspendarea lui Traian Băsescu. Am venit aproape în fiecare seară, pentru a susţine democraţia din această ţară”, a declarat unul dintre protestatarii din Piaţa Victoriei.
Minunat, vremurile acleea cu ce sperante pt tinerii de atunci ai epocii!!- ma fascineaza si sunt incantata ca mai exista oameni cu astfel de preocupari. Bunicul meu a fost maistru la o rafinarie din Ploiesti, inainte si in timpul celui de al doilea razb. Am o fotografie cu echipa lui de lucru. Poate e interesanta!
Am ciudata saitezne ca m-am inselat in ceea ce va priveste, domnule Tarziu… pt ca v-am crezut altfel, mai obiectiv, mai detasat de politic si de mizeria care-l inconjoara. Nu ati fost obiectiv, in ciuda celor sustinute de dvs – sunt multe „semne” de partinire in postarile din ultimele saptamani(titluri, feeling transmis de postari, comentarii, cuvinte scrise in bold etc). Nu spun asta pentru ca sunt de partea unora sau a altora, stiu ca niciunul din cei doi nu merita sa fie presedinte. Practic, este si foarte greu sa ramai impartial in chestiuni ce tin de politica, aproape imposibil sa nu iei partea unuia sau altuia.Dar eu – si probabil si altii – m-am abonat la blogul dvs pt alt fel de informatie, pt alt fel de ‘insight’, pt alt fel de subiecte… in schimb, de ceva timp, gasesc numai analize si predictii politice – am ajuns la saturatie, internetul e arhiplin de asa ceva. Alesesem blogul dvs. din anumite motive care nu au nimic de-a face cu politica. Dar nu-i nimic.Cu ocazia asta am descoperit anumite ‘fatete’ ale personalitatii dvs (ce putin a celei afisate public) de care nu-mi dadusem seama. M-a mirat „bucuria” dvs ca nu va citesc psd-istii (concluzie in urma unui poll). Eu credeam ca blogul dvs este adresat crestinilor ortodocsi, indiferent de culoare politica. Ori sunt convinsa ca si psd-istii, asa cum si liberalii, si pdl-istii, sunt in marea lor majoritate crestini ortodocsi… Ortodocsi carora le-ar fi fost de folos postarile dvs de pana in urma cu cateva saptamani (referitoare la Biserica, mari duhovnici, BOR, conferinte, cultura samd). Ati pierdut un cititor, probabil ca nu va afecteaza nici asta prea mult. Dar poate va va face sa reflectati un picut la modul in care v-ati lasat prea ‘prins’ in acest circ la care am asistat cu totii.Dumnezeu sa ne ajute si sa ne miluiasca!PS: Puteti sa nu publicati comentariul, e mai mult un mesaj pt dvs. Nu ca m-as astepta sa faca vreo diferenta…
Protestele anti USL trebuiesc sa continuie pana la demiterea premierului urzupator si plagiator ponta dar si impotriva lui Cacarau urzupatorul de la Cotroceni care sade acolo pana luni si sper sa fie cat mai multi.Protestele din Piata Universitatii au caracter antinational si sant organizate de catre USL care este la putere Huoooo USL! La puscarie cu voi USLISTILOR !
Fiii ratacitori
http://xdangels.com/fiii-ratacitori/
Pentru purul adevar cu un premier copy-paste si sustinut de gogomaniile grosolane facute de presedintele interimar Antonescu, cunoscuti de lumea intreaga a realizarilor mizerabile aduse tarii noastre, nu ma mir ca au iesit sa protesteze impotriva lor.
Bravo dragilor ,este liber si democratic sa ne exprimam nemultumirea, Romania are nu 7,5 milioane de cetateni, diferenta este mult mai mare !
Regret nespus ca nu pot sa fiu fizic alaturi de cei din piata VICTORIEI , insa cu sufletul sunt alaturi de ei si dragii mei, va sustin de aici din ARDEAL NU DOAR EU CA SUNTEM NUMEROSI , au noroc ticalosii ca nu sunt in Ardeal , ca nu stiu zau cum ar scapa basma curata!!!!!!
antenescu zicea că să-i dea Merkel lui Băsescu o bucățică de pământ în Germania unde să se joace de-a președintele. Dar poate că îi dă Putin (doar are ditai pogonu’ de țară!) lui o bucățică de stepă, de Siberie ceva unde să își facă el, Dormeo, locul de hodină, unde să mintă pe cine vrea el și unde să își exprime indignarea în fața oglinzii, bulbucându-și ochii de disperare. Și dacă o face treaba asta, să-i ia și pe cei câțiva „susținători” dimpreună cu antenele lor cu tot, să rămână Piața Universității curată, simbol adevărat al luptei pentru democrație. Dixit!
sinisteanu: nu limitez arihva in nici un fel. nu este vorba doar de bucuresti sau de Romania. Pot fi imagini de oriunde sau oricand, important este sa gasim un impact vitual, sa avem imagini ce au valoare documentara, inedite, cu mesaj, etc.
curat plagiat, coane tonta, curat plagiat. Asa si cu protestele, care sunt plagiate? ce caricaturi voievodale avem in fruntea tarii, ar trebui sa ne fie rusine macar 5 minute fiecaruia dintre noi!!!! Ilici, minerii….!
nu tonta ci tronta trantilar!
VICTORIA
Treburile astea se cunosc de multa vreme! E inteserant ca de o vreme, toti desteptii sunt foarte excitati de lucrurile astea! E si mai inteserant ce se va intimpla de aici incolo, desi, avand in vedere letargia politicienilor nostri, nu cred ca se va intimpla nimic!
ma bucur pentru cei din Piata VItoriei merita ca este VICOTIA acestor oameni care sustin ADEVARUL SI DREPTATEA pentru libertatea noastra a celor care o sustinem. Sunt departe ca nu as lipsi nici o secunda, dar particip prin sustinerea lor cu sufletul si ca nu ma voi razgandi nici o clipa in sustinerea INFRACTORILOR: ponta si antonescu cu grupurile lor MAFIOTICE.Bravo si va felicit ca nu va lasati injositi prin cinstea si simplitatea de care dati dovada. JOS INFRACTORII DIN FRUNTEA TARII
un huo huooo constitutional ptr. pacalicii uslasi!
Vedeti cum incearca sa amane intoarcerea Presedintelui ales la Cotroceni?Nu au nici macar putina demnitate de a inghiti esecul!Nihil Sine Deo!Si s-a vazut.Este o pata mare in istoria Romaniei.Romania este prea valoroasa pentru acesti ordinari impostori.JOS cu VOI!Mergeti la rusi!!!
iliescu sa le arate drumu duca-se pe pustii!
ASTIA NU SUNT PLATITI SA STEA ACOLO !!!
ASTA E , MUNCA PATRIOTICA , …
PENTRU URMASII LOR ….
Antenele si realitatea, zic ca i-a scos Basescu, iar cei scosi de Dogaru ii prezinta ca pe demonstanti spontani. Maqnipularea continua. Ar trebui sa iesim cat mai multi ca sa-i punem pe ganduri, caci ei de fapt stiu ca adevaratii demonstanti spontani sunt cei din Victoriei.
ai dreptate VIORICA ar trebui sa vina mai multi in PIATA VICTORIEIsa-l sustina pe BASESCU, in special luni cand se aduna in parlament USLISTII
corect!!! hai Base fii cu noi!
dupa directia umlebror relativ cu anotimpurile in care sunt facute pozele strada pe care se afla casa pare a avea o orientare E-V. Stelea Spatarul sigur nu este casele de acolo avand curtea mult mai larga decat de se vede in poze. De asemenea, ce ar putea ajuta la identificare, mai exista un corp de cladire in spatele aparatului de fotografiat ce umbreste curtea in anumite momente ale zilei. Un alt indiciu este lipsa plantatiei de aliniament, trotuarul fiind foarte ingust.
Rectific comentariul aetirnor. In zona Rahova nu cred ca existau constructii atat de inalte, semn al unor familii mai avute sau zone mai dezvoltate. Din ce-mi aduc aminte din copilarie, as exclude si zona Izvor, la fel si Cotroceni.
Ma alatur la „unul dintre protestatarii din Piatza Victoriei”.
Dan, mi-a plăcut articolul doar din motiv că e din viaţă. Nu mi-a plăcut că din nou pitliocă .P.S. Ia een consideraţie corectarea care ţi-o fac acum şi schimbă greşeala, nu de rău, dar pentru a nu răme2ne prost een faţa mai multor oameni: aceeași care critică > aceIaşi (Plural masculin)aceeaşi e la sig. f.
Poate fi Calea Mosilor Vaselor Ion Maiorescu Calusei Foisor Pache Eminescu-Armeneasca Ardeleni Fainari Stefan cel Mare (perpendicular) Policlinica Sahia Perimetrul asta .. Asa arata curtile, si cuelma ! cladirea de vis-a-vis mi-e foarte cunoscuta, s-ar putea sa mai existe si acum.Eu stau pe Mosilor de 20 de ani si circul mult prin jur.
Ma bucur sa citesc despre protestele din Piata Victoriei. Sunt cu tot sufletul alaturi de voi, prieteni !
Val,dorinta ti-a fost indeplinita. 😆
Felicitari tuturor celor care sustin democratia!
„Traiane,scapa-ne de bolsevici!”
am vazut, Oriana.
Multumesc Nasul tv !
Trebuie sa ne sustinem intre noi si cred ca altii se vor alatura.
Eu sunt din Chișinău. Și la general vonbird, dacă tot vine vorba de ipocrizie. Cei mai ipocriți oameni pe care i-am văzut sunt la Iași, București, Constanța. De exemplu. La Iași iau un taxi. Văze2nd că nu sunt de pe loc, și nu cunosc tarifele, m-a taxat cam de patru ori mai scump.cen Constanța, un taximetrist, văze2nd pe soția mea cu copil mic, și cu bagaje, a spus o taxă, eensă la jumate de drum s-a oprit și a spus că o lasă pe loc dacă nu plătește cu totul altă taxă. La București nici nu mai pomenesc. Am făcut acolo prima facultate, și am trăit acolo patru ani. Ipocriți ca la București nu vei găsi een spațiul cuprins eentre re2ul Prut și pe2nă la orașul Tokio.
si eu !hai Base mai repede!
Va rog pe toti BUCURESTENII iubitori de adevar alaturativa acestor protestatari ca sa ne scapam odata de acest guvern mincinos si incapabili.JOS PONTA JOS GUVERNUL CEL MAI MARSAV !!!!
Buna ziua,Sa stiti ca mai aveti un cititor care va apczairea si articolele actuale, asa cum le-a apreciat si pe cele mai vechi.Si pentru ca vad ca suntem amenintati ca urmeaza Boc, cred ca este corect ca, asa cum lui Boc i se pun in spinare toate relele petrecute in 2009, cineva trebuie sa arate si lucrurile bune petrecute in perioada guvernarii lui:1/ Somajul a fost tinut sub control, fiind la un nivel relativ mic fata de multe tari din UE;2/ Industria romaneasca da, incepand din august, semne clare de stabilizare si chiar revenire; marea scadere de PIB in 2009 a fost adusa de sectorul constructiilor, dar cred ca este chiar sanatos ca se intampla asa, lucrurile o luasera complet razna in acest domeniu;3/ A reusit sa finanteze deficitul bugetar la un cost mic si in conditii decente;4/ Se pare ca va reusi sa ajunga in 2009 la un deficit chiar sub nivelul agreat cu FMI, ceea ce, in comparatie cu situatia deficitului la sfarsitul unui an de crestere economica asa cum a fost 2008, este o adevarata performanta.5/ A reusit sa impuna niste legi care reprezinta totusi un pas inainte; si nu este vina lui ca, pentru a le adopta, a trebuit sa forteze mana Parlamentului, atata timp cat acesta pierde timpul in discutii politicianiste in loc sa-si faca treaba.6/ Exista multa isterie legata de impozitul forfetar; argumentul de baza adus in discutie este ca in 2009 s-au inchis peste 100000 firme; este probabil adevarat, dar pana nu avem niste cifre din care sa reiasa clar cate firme au fost inchise numai din pricina acestui impozit, cati angajati si ce cifra de afaceri aveau ele, avem de-a face doar cu un argument demagogic. Eu sunt convins ca foarte multe din firmele inchise nu aveau de fapt activitate (cele cateva exemple pe care le cunosc sunt toate in aceasta situatie).
Dan, eu cred ca poporul nsotru nu mai are incredere in oamenii din politica, deja nu mai avem sperante. Batranii sunt orbiti de dorinta comunismului: paine la un leu si carnat la doi bani ))Cred ca e de vina lumea rea