„Ce plăcere să-l execut electric! Cîtă îndemînare am să omor prin blocare ziariştii obiectivi, deci anti-guvernamentali” (Mirel Palada, purtător de cuvînt al Guvernului României)
Cum e posibil ca, prin vocea sa, Guvernul unei țări europene să-și atace un cetățean, exprimîndu-și satisfacția în metafore care trimit la execuții pe scaunul electric și la crimă, pentru că acel cetățean a criticat Guvernul?
Victima izbucnirii guvernamentale este un ziarist de la Gândul, nenumit. Practic, am ajuns să fim ironizați prin figuri de stil violente, care vorbesc despre bucuria suprimării, de către cei cărora le plătim salariile!
În mod normal, Mirel Palada ar trebui demis azi. Mai ales de către un premier care și-a exprimat deunăzi respectul necondiționat pentru libertatea de exprimare a presei și pentru rolul criticii într-o democrație.
Sau poate că Victor Ponta înțelege să apere presa, iar purtătorul său de cuvînt se bucură cînd o execută! Ceea ce ar însemna că fac o pereche în care unul îi frăgezește și celălalt îi omoară în serie.
Domnule prim-ministru, nu apărați presa?
RELATED ARTICLES
Comentariile sunt închise.