AcasăExternAfaceri externeGest fără precedent în ziua UNIRII Basarabiei cu România! Eugen Tomac |...

Gest fără precedent în ziua UNIRII Basarabiei cu România! Eugen Tomac | I-am transmis lui Putin o hartă a lagărelor în care au fost deportaţi peste 100.000 de români din Basarabia şi Bucovina de Nord

„La începutul lunii ianuarie, președintele Federației Ruse, Vladimir Putin, îi făcea cadou omologului său de la Chișinău o harta istorică a provinciei românești Moldova. Dacă tot l-au văzut pasionat de hărți, Organizația de Tineret a Partidului Mișcarea Populară i-a transmis astăzi liderului de la Moscova o hartă a lagărelor de concetrare în care au fost deportați, în perioada 1941 – 1951, peste 100.000 de români din Basarabia și Bucovina de Nord.

Acțiunea tinerilor PMP este una cât se poate de corectă și îndreptățită. Federația Rusă trebuie să recunoască greșelile trecutului, să își asume propria istorie și, mai important, să își ceară scuze de la familiile celor care au avut de suferit în urma deportărilor”, a dezvăluit liderul PMP, pe Facebook,  chiar în ziua în care se împlinesc 99 de ani de la UNIREA Basarabiei cu România.

RELATED ARTICLES

Most Popular