Steaua s-a calificat dramatic in „optimile” Europa League, dupa un meci tensionat impotriva celor de la Ajax Amsterdam. La capatul celor 90 de minute, scorul a fost 2-0 pentru Steaua dupa ce fundasul stanga al ros-albastrilor, Iasmin Latovlevici, a deschis scorul cu o “scarita” in minutul 38`, ca mai apoi fundasul central,  Vlad Chiriches, sa inchida tabela (min.76`).

Magica SteauaCele doua reprize suplimentare au fost si ele foarte disputate, ambele formatii avand sansa de a marca golul izbavitor. S-a ajuns insa la loteria penaltiurilor pentru ca nimeni nu a inscris.

Penaltiurile au inceput cu un gol olandez, Eriksen marcand cu un sut elegant. Golgheterul Stelei, Raul Rusescu, a restabilit imediat egalitatea. Al doilea penalti al lui Ajax a insemnat si sansa lui Tatarusanu de a iesi in evidenta, el parand sutul lui Schone. Nikolici, De Jong si Filip au marcat in continuare iar Moisander, ca Di Vaio odinioara, a sutat peste poarta. Iasmin Latovlevici a adus calificarea, transformand ultima lovitura de departajare.

In optimile de finala ale Europa League, Steaua va intalni campioana Europei in exercitiu, Chelsea Londra, „albastrii” avand si ei emotii, obtinand calificarea in prelungiri.

40.000 de mii de spectator s- au aflat in tribunele stadionului National Arena.

[jwplayer config=”600×480″ mediaid=”32597″]

Va prezentam mai cele mai iportante faze ale meciului

FINAL DE MECI. Steaua se califica in optimile Ligii Europa, dupa 4-2 la lovituri de departajare.

Dupa 120 de minute de joc, meciul ajunge la penaltiuri.

Minutul 90: Meciul intra in prelungiri. Scorul e egal dupa 180 de minute de joc, 2-2.

Minutul 84: Ocazie pentru Ajax: Mingea trimisa cu capul de Boerrigter loveste bara.

Minutul 76:  Steaua inscrie din nou, prin Vlad Chiriches , care a sutat din prima de la aproximativ 18 metri in vinclu, mingea intrand in poarta dupa ce a lovit bara.

Minutul 61: Ocazie Steaua: Adi Popa suteaza din drop, dar mingea loveste bara.

Minutul 56: Ocazie pentru Steaua. Tanase suteaza de la 25 de metri, dar mingea trece putin pe langa poarta.

Minutul 46: A inceput repriza a doua.

Minutul 45: PAUZA

Minutul 39Gol Steaua. Latovlevici a primit o pasa din jumatatea stelista, s-a apropiat pana la 11 metri si cu o scarita l-a invins pe Vermeer.

Minutul 35: Steaua primeste o lovitura libera de la 6 metri, cu toti jucatorii Ajax-ului pe linia portii, insa Raul Rusescu suteaza intr-un jucator. Stelistii au acuzat un hent in careu.

Minutul 18: Cele doua echipe practica un joc in viteza, cu ocazii la ambele porti.

MInutul 11: Steaua a inceput in forta meciul, dar olandezii au echilibrat jocul, ei avand o ocazie mare la poarta lui Tatarusanu.

Minutul 1: A inceput meciul.

Echipele de start:

Steaua Bucuresti: Tatarusanu – Rapa, Gardos, Chiriches, Latovlevici – Tatu, Prepelita, Tanase – Ad. Popa, Rusescu, Chipciu. Antrenor: Laurentiu Reghecampf.

Ajax Amsterdam: Vermeer – Van Rhijn, Alderweireld, Moisander, Blind – Poulsen, De Jong, Eriksen – Cuenca, Sigthorsson, Fischer. Antrenor: Frank de Boer.