semifinale cm 2014Rușinea Braziliei a continuat să domine și cea de-a doua semifinală. Teama de eșec și-a întins aripile, iar Olanda și Argentina s-au comportat de parcă ”0-0 e cel mai periculos scor”.
În primele 45 de minute, cele două echipe au riscat cît o bancă românească în materie de credite. S-au anulat reciproc și au pus cîte trei oameni pe Messi și pe Robben. La fiecare preluare a acestora, veneau băieții și întindeau cușca. Cel puțin olandezul a fost aproape invizibil. După 30 de minute, Robben apărea cu două mici pete pe cadranul tactic al meciului. O acțiune în tușa dreaptă și una pe partea stîngă, cînd a centrat în blocaj.
În total, cele două echipe trăseseră un singur șut pe poartă, o lovitură liberă a lui Messi, bătută fix în brațele puternice ale lui Cillessen, portarul care a pasat mai sigur decît ceilalți 21 de jucători din teren. Statistica confirmă senzația deprimantă: după prima repriză, semifinala Olanda – Argentina a fost meciul cu cele mai puține șuturi spre poartă din acest mondial, 3 de toate!
Ce începe rău, continuă pe Xanax. Antifotbalul ia proporții în repriza a doua. Pînă și Mugur Isărescu, exasperat, sună în studioul TVR și cere mai mult risc.
La handbal, cele două echipe ar fi fost sancționate pe fiecare fază cu joc pasiv. La box, arbitrul cu papion i-ar fi chemat în mijlocul ringului pentru noncombat. La orice semn de joc fluent, antrenorii intervin și anunță o schimbare, ca și cum s-au vorbit între ei să nu cumva să se poată întîmpla nimic în acest meci blestemat.
Vorba unui suporter al nemților, dintr-o agenție de creație bucureșteană, ”dacă ai mei ar fi jucat așa, eram excomunicați. Cînd Brazilia, Olanda sau Argentina bat la scor e spectacol, cînd Germania bate cu 7-1, e socotit un masacru al fotbalului”.
În ultimele secvențe ale meciului, Robben are ocazia unică de a-și trimite echipa în finală, dar preferă să-și lungească mingea și trage în adversar! Se intră în prelungiri. Audiența își pune scobitori în pleoape, ca-n Tom și Jerry. Mai trec 15 minute vide. Se intră în ultima repriză de prelungiri. Messi n-a atins nici o minge în careul advers! Nu e fotbal, e inchiziția fotbalului! O captură video îl arată pe guvernatorul BNR cum umblă cu cagula prin oraș, căutînd să spargă o bancă, de plictiseală.
Se ajunge la penaltyuri doar pentru că eliminarea ambelor echipe nu e însă prevăzută de regulament. Argentinienii bat perfect, olandezii sînt penalizați de propriul portar și de nesiguranță. Unicul erou e Romero, portarul argentinian cu două reușite. Finala va fi Germania – Argentina și totul se ia de la zero.