Simona Halep, numarul 3 mondial, s-a calificat în semifinalele turneului WTA Indian Wells (California) după ce a învins-o în trei seturi pe spaniola Carla Suarez Navarro.

Halep a revenit după ce a pierdut primul set şi a câştigat incredibil, adjudecându-şi 12 din 13 game-uri consecutiv. Scorul final al partidei 5-7, 6-1, 6-1.

„Sunt fericita ca am putut sa castig astazi, stiam ca trebuie sa joc pentru fiecare punct. Astept sa joc poate impotriva numarului unu maine (Serena). Stiu cum joaca Navarro, deschide unghiurile bine, e destul de greu sa joci, incerc sa fiu agresiva si sa iau mingea repede, am facut tot ce am putut astazi, am inceput nervoasa primul set.”, a spus Simona Halep dupa meci, citata de sport.ro

Simona Halep şi-a asigurat un cec de 220.230 dolari şi 390 de puncte WTA, iar în penultimul act o va înfrunta pe câştigătoarea meciului dintre americanca Serena Williams, liderul mondial, şi elveţianca Timea Bacsinszky, cap de serie nr. 27.

Serena are 4-1 în duelurile directe cu Halep, dar fiecare a obţinut câte o victorie în toamnă la Turneul Campioanelor de la Singapore, Simona cu 6-0, 6-2 în grupă, iar Williams cu 6-3, 6-0 în finală. În schimb, Halep a învins-o pe Bacsinszky în ambele partide directe.