![oaie](https://i0.wp.com/www.nasul.tv/wp-content/uploads/2017/05/oaie-e1496139127462.jpg?resize=600%2C385&ssl=1)
Fostul președinte Traian Băsescu a reacționat marți după ce ministrul Turismului Mircea Dobre vrea să înlocuiască frunza din brandul turistic al României cu o oaie, scrie stiripesurse.ro
„Să râdem cu Ministrul Turismului
Ministrul Turismului s-ar gândi să schimbe brandul de ţară pentru turism. Foarte bine, este oricând loc de mai bine. Problema este că ministrul ar vrea să fim reprezentaţi de Mioriţa, o baladă tristă, adică de o oaie sau eventual de cei trei ciobani care se omoară între ei.
Sunt convins că, dacă în loc de oaie s-ar pune un bou, cu siguranţă, ministrul ar fi foarte bine reprezentat”, scrie Traian Băsescu, pe Facebook.