michael phelps-leonidas

Inotatorul american Michael Phelps a cucerit, marti, a 12-a sa medalie olimpica de aur intr-o proba individuala, dupa ce s-a impus in finala probei de 200 m fluture. Cu aceasta victorie, Phelps, cel mai medaliat sportiv din istoria Jocurilor Olimpice, a egalat recordul stabilit cu peste 2000 de ani in urma de legendarul atlet grec Leonidas din Rodos, in timpul Olimpiadelor antice, transmite lequipe.fr, conform hotnews.ro

Victorios in probele de 200 metri fluture si 4×200 metri, Michael Phelps si-a trecut in palmares a 20-a si a 21-a medalie olimpica de aur si a 12-a intr-o proba olimpica individuala.

Americanul a egalat astfel recordul stabilit de Leonidas din Rodos, un atlet al Greciei antice, care a trait in secolul al doilea inainte de Hristos. El a cucerit de 12 ori laurii olimpici la patru editii ale Jocurilor antice, desfasurate intre anii 164 si 152 inainte de Hristos.

Leonidas, care s-a nascut in anul 188 i.Hr, a fost un specialist al curselor de alergare. El a fost de patru ori campion olimpic la trei probe diferite: stadion, diaulos si hoplitodromos. Daca ar fi sa comparam aceste discipline cu probele actuale, stadion ar semana cu proba de 200 m, diaulos cu cea de 400 m, iar hoplitodromos ar fi o proba de 400 m in care atletii alergau insa echipati cu armura si scut.

Michael Phelps a devenit la randul sau campion olimpic la 100 m fluture (3 medalii de aur), 200 m fluture (3), 200 m mixt (3), 400 m mixt (2) și 200 m (1). La aceste titluri se adauga noua victorii la stafeta (doua la 4×100 m, patru la 4×200 m si trei la 4×100 m mixt). Iar americanul ii poate imbunatati palmaresul in continuare, deoarece joi urmeaza sa concureze la Rio in finala de la 200 m mixt.