Simona Halep a fost eliminata in sferturile de finala de la Wimbledon de britanica Johanna Konta, ocupanta locului 7 in clasamentul WTA, conform ziare.com

Sportiva noastra a cedat cu 7-6 (2), 6-7 (5), 4-6, la capatul unui meci dramatic, in care s-a luptat intens pentru fiecare minge.

Dupa acest rezultat, Simona rateaza sansa de a urca in premiera pe locul 1 in clasamentul WTA.

Simona a jucat bine, serviciul a fost intr-o zi excelenta si atitudinea ei a fost potrivita pentru un asemenea meci, insa diferenta s-a facut doar la cateva mingi.

Romanca a dat de o adversara incomoda, care se simte ca acasa pe iarba si cu un serviciu extraordinar.

Chiar si asa, Simona inceput bine si a condus cu 3-0 si 4-1, insa britanica a reusit sa echilibreze si a facut rebreak.

Primul set s-a decis in cele din urma la tie-break, unde Simona a evoluat foarte bine si a castigat la doi.

Echilibrul a continuat si in setul secund, cand ambele jucatoare au servit foarte bine si s-a mers cap la cap pana la tie-break, unde Konta s-a impus la cinci si a trimis meciul in decisiv.

S-a mers cap la cap pana in game-ul al cincilea, cand Konta a facut break, suficient pentru a obtine calificarea in semifinale.

Simona a parasit astfel turneul de la Wimbledon si nu a reusit sa-si egaleze performanta din 2014, cand a ajuns in semifinale.

Romanca pleaca acasa cu un cec in valoare de 275 de mii de lire sterline, iar de saptamana viitoare va ramane pe locul doi in clasamentul WTA.

In schimb, Johanna Konta o va intalni joi in semifinale pe Venus Williams.