Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon, după ce a învins-o în două seturi pe Viktoria Azarenka. Românca poate ajunge numărul 1 mondial, dacă se va califica în semifinale, după ce Angelique Kerber a fost eliminată în optimi de Garbine Muguruza, conform digi24.ro

Simona Halep (cap de serie numărul 2) a învins-o, luni după-amiază, pe Viktoria Azarenka în două seturi, scor 7-6 (7-3), 6-2.

Meciul a debutat cu un break al sportivei din Belarus, dar Halep a egalat la 2. Condusă cu 4-2, Halep a reuşit să revină la 4-4, şi apoi a câştigat setul, scor 7-6, cu 7-3 în tie-break, după 53 de minute.

Setul doi a fost la discreţia jucătoarei din Constanţa, care condus cu 5-0, iar apoi s-a impus, scor 6-2.

În total, meciul a durat o oră şi 28 de minute.

În sferturi, Halep o va întâlni pe britanica Johanna Konta, locul 7 mondial şi cap de serie 6, care o conduce pe româncă, scor 2-0, la întâlnirile directe.

Premiul pentru accederea în sferturi este de 275.000 de lire sterline şi 430 puncte WTA.

Halep a fost sfertfinalistă anul trecut la Wimbledon şi semifinalistă în 2014, aceasta din urmă fiind cea mai bună performanţă a ei pe iarba londoneză.

Dacă ajunge în semifinale la Londra, ea poate deveni noul număr mondial, în locul germanei Angelique Kerber.

ui este prezenţa în semifinale, în 2014.