cupa mondiala 2014Ziua de 15 iunie ne-a adus confruntari din grupa E dar si duelul favoritelor din grupa F, cel dintre Argentina si Bosnia. Meciurile grupei E au fost Franta – Hoduras si Elvetia – Ecuador, partide in care s-au impus ambele favorite la calificarea in optimile de finala.

ELVETIA – ECUADOR:

In calitate de favoriti, elvetienii s-au impus in extremis cu 2-1, in minutul 93 prin golul lui Haris Seferovic. Scorul a fost deschis de ecuadorieni in minutul 22 prin lovitura de cap din 4 metri expediata de Enner Valencia, ramas nemarcat in centrul careului europenilor, pentru ca imediat dupa pauza, egalitatea sa fie restabilita prin golul noului intrat Admir Mehmedi. Asaltul elvetienilor a continuat pe tot parcursul reprizei secunde, sud-americanii nemaifiind in stare sa puna probleme serioase portii aparate de Benaglio. Schimbarile inspirate ale lui Ottmar Hitzfeld si-au spus inca o data cuvantul atunci cand, in ultimul minut, proaspatul intrat Seferovic a adus 3 puncte de aur nationalei clasate pe locul 6 in ierarhia internationala FIFA.

Echipele de start:

ELVETIA (4-2-3-1): Benaglio – Lichtsteiner, Djourou, Von Bergen, Rodriguez – Inler, Behrami – Shaqiri, Xhaka, Stocker (‘46 Mehmedi) – Drmic (‘75 Seferovic); AntrenorOttmar Hitzfeld

ECUADOR (4-4-2): Dominguez – Paredes, Guagua, Erazo, W. Ayovi – Valencia, Noboa, Grueza, Montero (‘76 Rojas) – E. Valencia, F. Caicedo (‘70 Arroyo); AntrenorReinaldo Rueda

FRANTA – HONDURAS:

Una dintre favoritele castigarii trofeului, Franta, s-a impus fara drept de apel in fata modestei nationale honduriene, la scor de neprezentare, 3-0. Avandu-l in prim plan la fiecare gol pe starul lui Real Madrid, Karim Benzema, “cocosii galici” au facut ce au vrut cu nationala din America Centrala. Cu un minut inainte de intrarea la cabine, arbitrul a aratat punctul cu var dupa o interventie urata a hondurianului Palacios aspura jucatorului lui Juventus, Paul Pogba. Jucatorul sud-american a primit al doilea galben, iar penalty-ul a fost trasnformat fara emotii de catre Benzema. Dupa inceperea celei de-a doua reprize, a fost iscata si prima mare controversa a acestui turneu final. La sutul aceluiasi Benzema, mingea a cazut in prima instanta pe linia portii, pentru ca apoi veteranul dintre bututrile honduriene, Valladares, sa scape mingea in proprie poarta. Golul a fost validat, electronic, cu ajutorul celebrei “Goal Line Technology”, sistem folosit pentru prima data in istoria competitiei mondiale. Benzema a mai inscris o data in minutul 72 si a transat deznodamantul partidei. Franta s-a instalat in fotoliul de lider al Grupei E, fiind departajata de Elvetia prin prisma golaverajului superior.

FRANTA(4-3-3) : Lloris – Debuchy, Varane, Sakho, Evra – Pogba(’57 M. Sissokho), Cabaye (’65 R.A. Mavuba), Matuidi – Griezmann, Benzema, Valbuena(’78 O. Giroud); Antrenor: Didier Deschamps
HONDURAS(4-4-2) : Vallardes – Izaguirre, Figueroa, Bernardez(’46 O. Chavez), Beckeles – Palacios, Garrido, Espinoza, Najar(’58 J. Claros)– Bengtson(’46 O. Garcia), Costly; Antrenor: Luis Suarez

ARGENTINA – BOSNIA&HERZEGOVINA:

Cu toti ochii atintiti asupra cvartuplului castigator al Balonului de Aur, Lionel Messi, Argentina s-a impus greu, cu 2-1 impotriva unei selectionate bosniace plina de darzenie, si calificata in premiera la un campionat mondial. Insa meciul a inceput cum nu se putea mai prost pentru europeni, fundasul stanga Kolasinac inscriindu-si in proprie poarta in minutul 3. In urmatoarele 60 de minute, argentinienii au jucat calm, cu multe pase, pentru a nu da ocazia Bonsniei sa egaleze. Sud-Americanii au dublat avantajul in minutul 65 prin Lionel Messi care a driblat spre interiorul careului, pentru a finaliza apoi cu un sut puternic la cotul lung. Europenii au redus din diferenta in minutul 85 prin colegul lui Maxim de la Stuttgart, Vedad Ibisevic, insa efortul a fost insuficient pentru a mai obtine ceva relevant. Argentina si-a consolidat statutul de favorita a grupei F, iar Bosnia va trebui sa se lupte cu Nigeria si Iran pentru calificare.

ARGENTINA (5-3-2) : Romero – Zabaleta, Campagnaro(’46 F. Gago), Garay, Fernandez, Rojo – Maxi Rodriguez(’46 G. Higuain), Mascherano, Di Maria – Messi, Aguero(’87 L. Biglia); Antrenor: Alessandro Sabella
BOSNIA (4-5-1) : Begovic – Mujdza(’69 V. Ibisevic), Bicakcic, Spahic, Kolasinac – Misimovic(’74 H. Medunjanin), Pjanic, Lulic, Besic – Hajrovic(’71 E. Visca) – Dzeko; AntrenorSafet Susic