MADRID, SPAIN - MAY 13: Simona Halep of Romania celebrates defeating Kristina Mladenovic of France in the final during day eight of the Mutua Madrid Open tennis at La Caja Magica on May 13, 2017 in Madrid, Spain. (Photo by Julian Finney/Getty Images)

Simona Halep s-a calificat in finala turneului de la Roma dupa ce a invins-o pe Kiki Bertens, ocupanta locului 20 in clasamentul WTA, anunta ziare.com

Sportiva noastra s-a impus in doua seturi, scor 7-5, 6-1, la capatul unui meci in care a jucat bine, chiar daca Bertens a incercat sa o puna in dificultate.

Simona a inceput in forta, a condus cu 2-0, dar a parut ca se relaxeaza in anumite momente si a fost egalata. A trecut din nou in avantaj, iar la 5-3 a ratat cinci mingi de break si set.

Si-a pierdut imediat serviciul, iar Bertens a egalat la cinci. Simona nu s-a enervat insa, ci a ramas foarte calma si a facut imediat alt break si a inchis setul.

Mult mai determinata si mai agresiva, Simona nu a mai avut nicio problema in setul secund, pe care l-a dominat categoric.

Simona s-a calificat astfel in finala, unde o va intalni pe invingatoarea dintre Garbine Muguruza si Elina Svitolina. Acest meci va incepe la ora 18:00, in direct pe Ziare.com.

Finala este programata duminica, la o ora ce nu a fost stabilita momentan.

Pentru Simona, aceasta a fost a zecea victorie la rand obtinuta in circuitul WTA.