UPDATE:(06:35) ”Sunt foarte, foarte fericit. A fost un meci destul de greu, un adversar puternic, agresiv, a lovit cu ambele brațe. Per ansamblu am controlat lupta, a fost o victorie muncită. Am arătat că pot să și primesc lovituri dure, dar am reușit să revin în meci. Lucian Bute a revenit în ring. Dacă pierdeam acest meci, era foarte greu să mă ridic. După această victorie frumoasă, sunt fericit. Mi-am recăpătat încrederea, aveam nevoie de un meci de 12 reprize. Îmi doresc revanșa cu Froch, mai ales că nu a fost Lucian Bute la Nottingham”, a declarat Bute, a declarat Lucian Bute. „Acest meci mi-a dat încredere și experiență totodată”, a spus Bute, precizând că intenționează să-și ia revanșa în fața lui Carl Froch, cel care l-a învins anul trecut.

Vezi aici înregistrarea ultimei runde și anunțarea rezultatului
[jwplayer config=”600×394″ mediaid=”24295″]

UPDATE:(05:40) Lucian Bute a câștigat la puncte, după 12 reprize, lupta cu rusul Denis Grachev, pentru centura NABF la categoria semigrea

Decizia arbitrilor: 115-113, 118-110, 116-112 pentru noul campion NABF, Lucian Bute.

Runda 12 – S-a terminat! Lucian Bute a boxat senzational in aceasta ultima parte, lovindu-l serios pe Grachev la fiecare incercare. Asteptam decizia arbitrilor.

Runda 11 – Grachev cauta lovitura decisiva, dar Lucian se apara foarte bine si raspunde cu lovituriscurte care penetreaza usor garda rusului.

Runda 10 – Bute a inceput sa lege loviturile, dar si Grachev a raspuns bine in aceasta runda. A fost o repriza impartita

Runda 9 – Rusul a inceput mai bine aceasta repriza si loveste puternic, dar Bute revine in partea a doua a reprizei si il pedepseste sever pe Grachev. Lucian are sange pe fata, pleoapa s-a deschi din nou, dar nu e nimic grav

Runda 8 – Repriza foarte buna a lui Bute, multe lovituri si-au atins tinta, dar Grachev ramane in picioare. Lucian incepe sa caute un KO

Runda 7 – Inca o repriza de partea lui Lucian, se eschiveaza bine si pune tot mai multa forta in lovituri. Repriza incheiata excelent de Lucian

Runda 6 – Grachev incearca sa copieze stilul lui Froch, dar Bute raspunde excelent cu loviturile de stanga. Lucian nu reuseste insa combinatii de lovituri si Grachev are timp sa-si revina

Runda 5 – Grachev a inceput sa se clatine serios sub loviturile scurte si rapide ale lui Lucian. Rusul a dat si el cateva lovituri puternice

Runda 4 – Si aceasta runda i-a apartinut lui Bute. A fost surprins cu cateva lovituri, dar s-a deplasat bine in ring si a raspuns cu crosee foarte puternice.

Runda 3 – O repriza care a fost la discretia lui Bute. Campionul nostru a inceput sa il ghiceasca pe rus, destul de limitat in executii

Runda 2 – Bute a boxat bine, a aterizat cateva lovituri prin garda rusului, dar rusul a fost mai ambitios. A fost repriza lui Grachev

Runda 1 – O prima repriza echilibrata, in care cei doi s-au tatonat. De fiecare parte au fost cateva lovituri, dar fara prea mare forta. Lucian a fost insa atins de cusatura manusii lui Grachev si are arcada deschisa

Ora 4:45 – a inceput meciul dintre Lucian Bute si Denis Grachev

Ora 4:42 – Grachev este huiduit serios in momentul cand este prezentat de announcer. Bute e aclamat la scenă deschisă

Ora 4:40 – Lucian Bute intră în ring în aplauzele celor aproape 10.000 de susținători din Bell Center

Ora 4:34 – Denis Grachev intra in ring

Lucian Bute revine în ring după ce a pierdut centrura IBF la categoria supermijlocie în fața britanicului Carl Froch. Boxerul român va lupta duminică dimineață, de la ora 4:00, cu rusul Denis Grachev, pentru centura NABF la categoria semigrea, titlu regional oferit de Federația Nord-Americană de Box.

Meciul va putea fi urmărit live aici, începând cu ora 4:00, iar rezumatul partidei va fi transmis duminică de Nașul TV.

Lucian Bute a suferit prima înfrângere la profesioniști în luna mai, când a fost învins prin KO tehnic în repriza a 5-a de Carl Froch. Până la acea partidă, pugilistul român înregistrase 30 de victorii, din care 24 prin KO, și nicio înfrângere.

Meciul cu Denis Grachev este punctul de relansare al carierei în opinia lui Bute, care îi asigură pe cei care îl consideră „terminat” că nu este așa și că va reveni mai puternic ca niciodată, informează journaldequebec.com, citat de Mediafax.

„Am trecut prin momente grele. Am fost la pământ, dar m-am ridicat. Unii pot gândi că sunt terminat, dar pot să îi asigur că Lucian Bute nu este terminat, Voi dovedi asta și voi reveni mai bun ca niciodată”, a spus Bute.

Antrenorul românului, Stéphan Larouche, este de părere că Bute este capabil să redevină campion.

„Am încredere deplină în elevul meu și ceea ce face el cere curaj. A făcut aproape 80 de runde de meci la antrenamente, cu un adversar mare și foarte puternic fizic (Andrew Gardiner). Grachev va dori să lovească tare și să îl trimită pe Lucian în infern. Depinde de boxerul meu să se facă respectat”, a explicat Larouche

Denis Grachev și-a început cariera de boxer în 2007, după ce a practicat în trecut Kickboxing (1997-2013) și Mixed Martial Arts (2007-2008). Pugilistul rus are în palmares 12 victorii (8 înainte de limită) și un egal la profesioniști și este deținătorul centurii NABF la categoria semigrea. Grachev a câștigat ultimele trei meciuri prin KO tehnic.

Boxerul rus a declarat că este foarte încrezător în forțele sale și că nu va ceda centura NABF la categoria semigrea: „Înainte de acest meci mi se spunea «Piratul». S-a terminat. Vreau să vă cer ceva, dragi jurnaliști: spuneți-mi «Fiul lui Drago». Este prima dată când îmi apăr centura NABF la categoria semigrea. Nu a fost ușor să o obțin și nu o voi ceda”, a afirmat Grachev.

Lucian Bute și Denis Grachev au trecut cântarul oficial care a avut loc înaintea partidei programată la Centre Bell din Montreal, cei doi încadrându-se în limintele categoriei. Lucian Bute a cântărit 77 kilograme în timp ce advesarul său a avut 76,9 kilograme, astfel că ambii pugiliști s-au încadrat în limitele categoriei.