Elina Svitolina a castigat finala turneului WTA Masters 1000 de la Roma, dupa o partida in care a dispus in 3 seturi de Simona Halep, locul 4 WTA, scor 4-6, 7-5, 6-1, relateaza ziare.com

Partida s-a terminat dupa 2 ore si 8 minute.

Primul set a fost unul controlat in cea mai mare parte de Simona Halep, care a si bifat aceasta prima mansa, scor 6-4, dupa 43 de minute in care si-a citit adversara, a avut un forehand incisiv si un rever care nu i-a dat sperante adversarei sale, locul 11 in lume.

Totusi, la final de prim set, la 5-2, Halep a avut un moment delicat, cand a alunecat pe zgura de la Roma si a cazut urat pe glezna dreapta, acest moment amintindu-ne de acea semifinala de la Wimbledon din 2014 cu Bouchard, sau cand Halep a alunecat la Cluj-Napoca in partida cu Kerber, tot pe zgura.

De la acest moment, dinamica jocului s-a schimbat, Halep a parut ca nu mai are incredere sa impinga in picior, sa mai forteze pe acea parte si chiar daca a castigat primul set, mansa secunda a fost una in care s-a vazut clar o diferenta in jocul sau.

De remarcat ca la 5-4, Halep si-a chemat antrenorul, pe Darren Cahill, care si-a ajutat mult eleva prin sfaturile sale la obiect.

Totusi, romanca a ajuns pana la 5-5, dar de aici filmul de la Foro Italico s-a rupt. De la acel moment, Svitolina a facut 7 puncte la rand, ajungand la 5-0 in decisiv.

Chiar daca Halep a mai facut un punct, cel de onoare din mansa decisiva, Svitolina a castigat finala cu 6-1 in decisiv, ajungand la 4 trofee WTA in 2017, din 4 finale disputate, dupa Taipei, Dubai si Istanbul.

Halep pierde prima sa finala la Roma si cea de-a 24-a WTA din toata cariera, ratand sansa obtinerii celui de-al 16-lea trofeu din vitrina de profesionista.

Pentru jucatoarea noastra urmeaza turneul de la Roland Garros, acolo unde specialistii o vad prima favorita, chiar daca pe hartie va fi cotata sub Kerber si Pliskova.

Dupa acest turneu, Svitolina va urca intre primele 10 jucatoare ale lumii.